Plata parcărilor publice din Cluj-Napoca devine mai simplă pentru șoferi. Începând de astăzi, 9 februarie 2026, utilizatorii pot achita parcarea cu cardul bancar, direct prin aplicația Tpark.
Noua opțiune este disponibilă tuturor utilizatorilor aplicației și completează metoda de plată prin SMS, deja folosită în municipiu.
Ce presupune noua opțiune de plată
Prin introducerea plății cu cardul, șoferii au la dispoziție o alternativă practică pentru achitarea parcării:
- plata se face direct din aplicație, fără SMS
- cardul poate fi salvat pentru utilizări viitoare
- timpul de parcare poate fi gestionat din telefon
Funcționalitatea este activă pentru parcările publice administrate de municipalitate.
Parte din procesul de digitalizare a serviciilor publice
Măsura se înscrie în demersurile Primăriei de modernizare și digitalizare a serviciilor publice, cu scopul de a oferi soluții mai accesibile și adaptate nevoilor actuale ale cetățenilor.
Plata cu cardul prin Tpark oferă o opțiune suplimentară pentru șoferi, fără a înlocui metodele existente.
Cum poate fi folosită aplicația
Utilizatorii care au deja aplicația Tpark trebuie doar să o actualizeze și să adauge un card bancar. Cei care nu folosesc încă aplicația o pot descărca din magazinele de aplicații mobile.
Noua funcționalitate este disponibilă începând cu 9 februarie 2026, pentru toate parcările publice din municipiul Cluj-Napoca unde plata se face prin Tpark.